НОВИНИ ТА ПОДІЇ
Відкрилася виставка, присвячена депортації українців
8 травня 2026 року, у День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, у Волинському краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки «Вигнання», присвяченої депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Західної Бойківщини, Любачівщини, Холмщини та Південного Підляшшя.
Попри час, тема продовжує зберігати свою актуальність. У 2025 році був прийнятий Закон України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944–1951 роках були примусово переселені з територій, на яких компактно проживало українське населення та які на той час входили до складу Польської Республіки.
Виставка – спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті, Інститутів народознавства та українознавства ім. Івана Крип’якевича Національної академії наук України, Інституту історії церкви Українського католицького університету, Історико-краєзнавчого музею м. Винники та Світової федерації українських лемківських організацій.
Захід розпочався хвилиною мовчання за всіма жертвами Другої світової війни і депортованими. Під час презентації виступила Ніна Бачинська, голова Волинського обласного ветеранського громадсько-культурного товариства «Холмщина», котра поділилась із присутніми своєю особистою життєвою драмою, пов’язаною із депортацією українців з їхніх етнічних земель.
Історик та ветеран російсько-української війни Сергій Годлевський відвідав майже чотири сотні кладовищ українців на території Холмщини та здійснив не одну експедицію для впорядкування занедбаних цвинтарів. Під час презентації він також поділився своїми спогадами, розповідав, що інколи лишався на ніч прямо на кладовищі у спальному мішку аби не витрачати дорогоцінний час на дорогу і таким чином встигнути якомога більше.
Модерував захід і провів першу екскурсію виставкою – завідувач науково-експозиційного відділу новітньої історії Волині Волинського краєзнавчого музею Богдан Зек.
Із матеріалами виставки можна ознайомитись у локації «Музейний дворик» Волинського краєзнавчого музею відповідно до графіку роботи. Вхід вільний.
Фото Леоніда Максимова.
